Lisabon (Portugalsko)

Lisabon

Panoráma města

Panoráma města

Nejzápadněji položené hlavní město evropské pevniny není žádným obřím skanzenem, předkládajícím turistovi instantní sadu vypulírovaných a sterilně působících památek v úhledném balení, lacině a bez nápadu útočících na jeho smysly. Lisabon nic nepředstírá, pod pro někoho hůře stravitelnou slupkou nepořádku, špíny a hluku ukrývá svou největší devízu, kterou je autenticita. Lisabon nehledí nostalgicky zpět do dob své dávno zašlé slávy, ale naopak žije dynamickou současností.

Poloha

Poloha: západní Portugalsko, region Lisboa, město leží na řece Tejo v blízkosti jejího ústí do Atlantického oceánu

Souřadnice: 38° 43' SŠ, 9° 10' ZD

Plocha: 85 km2


Obyvatelstvo

Populace: 564 477

Lisabon - poloha na mapě

Lisabon - Zajímavosti, památky

Lisabon, Torre de Belém

Lisabon, Torre de Belém

Celkový urbanistický výraz historické tváře Lisabonu zásadním způsobem ovlivnil sled tragických událostí z 1. listopadu 1755. Zemětřesení, následované vlnou tsunami, připravilo o život podle nejčernějších odhadů až 40 tisíc obyvatel a v rozvaliny proměnilo 85 procent území města. Zkáza postihla nejvíce při břehu řeky ležící centrum, tedy čtvrť Baixa. Na troskách zřícených domů vyrostla nová čtvrť s pravoúhlým půdorysem. Ve čtvrti Baixa leží dvě důležitá náměstí, Praca do Comércio a Rossio. Z Baixy se do výše položených čtvrtí, jako jsou Bairro Alto a Chiado, dostanete například novogotickým výtahem Elevador de Santa Justa.

Bairro Alto, známá svým rušným nočním životem, je velmi populární mezi všemi skupinami lisabonské mládeže a Chiado je zas oblíbenou nákupní čtvrtí. Pro překonání výškového rozdílu mezi níže a výše ležícími čtvrtěmi můžete dále využít lanovky Elevador da Lavra, Elevador da Glória a Elevador da Bica. Na vrcholky lisabonských pahorků vás rovněž vyvezou zdejší typické žluté tramvaje. Jednomu z kopců vévodí Castelo de Sao Jorge, odkud se můžete kochat nádherným výhledem na celé město. Na úbočí mezi řekou a hradem se rozkládá nejstarší lisabonská čtvrť Alfama, ve které stojí už od 12. století katedrála, známá jako Sé de Lisboa. Další zdejší sakrální stavbou je kostel sv. Antonína. Čtvrť Belém se nalézá v západní části města a právě odtud vyplouvali slavní portugalští mořeplavci na své objevitelské výpravy. Slávu jednoho z nich, Vasco da Gamy, připomíná Torre de Belém (Belémská věž), která byla postavena v 16. století. V jejím blízkém sousedství stojí Mosteiro dos Jerónimos, tedy klášter sv. Jeronýma. V Belému se nachází i Palácio Nacional de Belém, sídlo portugalského prezidenta.

Ponte Vasco da Gama

Ponte Vasco da Gama

Cesta suchou nohou z jednoho břehu Teja na druhý je možná díky dvěma zajímavým mostům. První z nich se jmenuje Ponte 25 de Abril, měří přes dva kilometry a dostanete se po něm do Almady, předměstské oblasti Lisabonu, ve které stojí monument Cristo-Rei, takřka třicetimetrová socha na pětasedmdesátimetrovém podstavci, inspirovaná sochou Krista Spasitele v Rio de Janeiru. Druhý, snad ještě zajímavější most překlenuje Tejo v severní části Lisabonu. Ponte Vasco da Gama měří přes 17 kilometrů a je tak nejdelším evropským mostem pro automobilovou dopravu. Dalším hrdým reprezentantem moderní architektury je v Lisabonu budova nádraží Gare do Oriente, připomínající svým vzhledem rozevřené palmové listy.

Lisabon je rovněž městem mnoha muzeí, za všechny zmiňme Museu Caluste Gulbenkian, mající ve sbírkách díla takových titánů, jakými byli Renoir, Rubens, Rembrandt nebo Degas a Museu do Azulejo, kde můžete obdivovat tradiční portugalské kachličky. Pokud jste fascinováni podmořským životem, připravte si 11 EUR na vstupné a vypravte do Oceanário de Lisboa, kde vás čekají žraloci, rejnoci, krabi a mnozí další představitelé úchvatného podvodního světa.

Portugalsko je zemí zaslíbenou fotbalu, takže nikoho nemůže překvapit, že se v Lisabonu nacházejí dva významné fotbalové stánky, Estádio da Luz a Estádio José Alvalade.

Při návštěvě Lisabonu by bylo velkým hříchem ignorovat kulinářské možnosti, které portugalská metropole skýtá. Zajděte do restaurace a pochutnejte si na pokladech portugalské kuchyně, servírovaných v několika chodech. Znamenité sýry, olivy, steaky a mořské ryby připravené na mnoho způsobů přidají vašemu výletu do Lisabonu další, veskrze pozitivní rozměr. Vše zapíjejte vínem a navštivte i kavárnu, kde na vás čeká kvalitní káva a kalorická bomba v podobě sladkého zákusku.


Lisabon - Doprava

Lisabonská tramvaj

Lisabonská tramvaj

Lisbon Portela Airport neleží kdesi stranou v polích mimo obydlený prostor, jak tomu bývá u většiny vzdušných přístavů ve velkých městech, nýbrž uprostřed zástavby, sedm kilometrů od samého centra Lisabonu. Na letišti můžete očekávat běžné služby, tedy úschovnu zavazadel, banku, restaurace, turistické informace, obchody a kanceláře renomovaných světových autopůjčoven. Přímé spojení metrem na lisabonské letiště neexistuje a optimální způsob dopravy do centra tak představuje autobusová doprava. Aerobus č. 91 jezdí ve dvacetiminutových intervalech každý den zhruba od 8 do 20 hodin. Lístek zakoupíte přímo u řidiče a zaplatíte za něj 3,50 EUR. Jízdenka má pak jednodenní platnost na všechny prostředky lisabonské hromadné dopravy kromě metra. Aeroshuttle č. 96 jezdí každý den od 7 do 23 hodin v půlhodinových intervalech a za jízdu dáte taktéž 3,50 EUR. Z letiště vás odvezou i další autobusové linky, konkrétně 5, 22, 44, 45 a 83 a lístek vás bude stát 1,35 EUR. Taxíkem se do centra dostanete za cenu kolem 15 EUR.


Lisabon - Ubytování

Za ubytování v Lisabonu zaplatíte relativně přijatelné částky. V nejdražším pětihvězdičkovém hotelu sice za jednu noc můžete nechat i 260 EUR za osobu, ale taková cena je skutečně jen extrémem, nikoliv standardem. Ve dvou či tříhvězdičkovém hotelu v blízkosti centra vás nechají složit hlavu za 60 EUR za noc. Nejlevnější ubytování v Lisabonu poskytují hostely. Ve společném pokoji můžete přespat už za 12 EUR, pokud nechcete sdílet místnost s ostatními, za samostatný pokoj zaplatíte kolem 25 EUR.

 
Publikováno: 20.01.2011
Aktualizováno: 28.02.2011
Autor: Jan Brož

Diskuze: Lisabon

V diskusi zatím není žádný komentář...

Vaše jméno
Komentář
Přidat komentář
© 2008-2024 TripZone.cz ®, CMC Online s.r.o. Jakékoliv užití textů vč přepisů, užití obrázků a dalšího obsahu je bez předchozího písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Kontakt  Nahlásit Chybu
 
TOPlist