Madeira (Portugalsko)

Madeira

Útesy na pobřeží ostrova Madeira

Útesy na pobřeží ostrova Madeira

Souostroví Madeira je autonomní oblastí Portugalska. Obydleny jsou pouze dva z ostrovů, větší Madeira, na které leží hlavní město Funchal, a menší Porto Santo. Souostroví v Atlantickém oceánu se může pochlubit i slavnými rodáky, pravděpodobně nejznámějším Madeiřanem je v současné době fotbalista Cristiano Ronaldo. Samotný ostrov Madeira je známý pod celou řadou přezdívek, z nichž jedna, „ostrov věčného jara“, vystihuje celoroční vlídnost tamního počasí. Na Madeiře můžete prožít dovolenou v komfortním hotelu u moře, ale zároveň tento kus pevniny uprostřed oceánu nabízí široké pole pro realizaci objevitelských expedic do nitra ostrova, kde před zvídavými turisty odhalí svou bezbřehou krásu a rozmanitost matka příroda.

Poloha

Poloha: souostroví v Atlantickém oceánu ležící zhruba 600 km západně od afrického pobřeží a 850 km na jihozápad od Portugalska


Madeira - Zajímavosti, památky

Vesnice ve vnitrozemí

Vesnice ve vnitrozemí

Pokud chcete svou dovolenou na Madeiře strávit v odpočinkovém rytmu převážně u vody pod slunečníkem, vše potřebné naleznete v turistických letoviscích. Kvůli skalnatému charakteru ostrova nelze počítat s nekonečnou písčitou pláží, táhnoucí se po celém jeho obvodu. Na Madeiře vás čekají menší pískové či oblázkové pláže, především však uměle vytvořené pláže a přírodní koupaliště. Ten, komu popsaná skutečnost nevyhovuje a zatoužil by po devítikilometrové písčité pláži, nalezne ji na Porto Santo. V letoviscích na ostrově Madeira čeká na turisty dostatečně pestrá nabídka nejen vodních sportů, takže kromě windsurfingu, vodního lyžování a potápění se zájemci mohou věnovat volejbalu, tenisu, projížďkám na horském kole či golfu, neb Madeira disponuje i golfovými hřišti. Večer můžete trávit přímo v hotelovém komplexu, případně se nabízí posezení v některé z restaurací a barů ve městě. Základní složkou madeirské kuchyně jsou především plody moře, zelenina a ovoce, ale můžete se těšit i na chutně zpracované hovězí a vepřové maso. Jako zákusek se podává znamenitý medový koláč a labužníci jistě s chutí poválejí na půnebí vyhlášené madeirské víno.

Hornaté vnitrozemí ostrova bude nepochybně konvenovat cestovatelům prahnoucím po aktivním prožití dovolené. Z důvodu nerovnoměrného množství srážek, které nad ostrovem během roku spadne, protkali dávní obyvatelé Madeiry ostrov soustavou takzvaných levád. Podél těchto důmyslných zavlažovacích kanálů, razících si cestu nespoutanou leč půvabnou madeirskou přírodou, vznikly stezky, hojně využívané cestovateli se slabostí pro horskou turistiku. Existují tři stupně obtížnosti levád a každý turista si tak může vybrat, jestli se vydá pouze na odpočinkový špacír, nebo se kupříkladu pokusí pokořit Pico Ruivo, s 1 862 metry nejvyšší horu Madeiry.

Funchal


Funchal, pohled na město

Funchal, pohled na město

Hlavní město leží v jižní části Madeiry a žije zde přes 100 000 obyvatel. Mezinárodní letiště Madeira Airport se nachází zhruba 20 kilometrů od metropole, v oblasti Santa Cruz, a jeho zajímavostí je bezesporu ranvej, která je tvořena železobetonovým mostem, vybíhajícím do oceánu a čnícím 60 metrů nad hladinu. Město se rozkládá v přístavní zátoce a rovněž na úbočích okolních kopců. Z historicky důležitých staveb turistu upoutá například pevnost Fortaleza de Sao Tiago, jejímž úkolem v dávných dobách bylo střežit město před nájezdy pirátů a v které se dnes nalézá muzeum moderního umění. Nejvýznamnější sakrální stavbou ve městě je katedrála Sé. Lanovkou se z centra můžeme vydat do luxusní předměstské čtvrti Monte, situované na stráni nad přístavem. V tamním kostele Nossa Senhora do Monte je pochován císař Karel I. Jestliže vám nejsou cizí adrenalinové zážitky, možná si pro cestu zpět do údolí zvolíte dvoukilometrový sjezd na proutěných saních, vyhledávanou to atrakci. Milovníci přírody určitě rádi prozkoumají bujnou květenu, pučící za zdmi botanické zahrady. O vaši večerní zábavu se postarají restaurace, bary a diskotéky v centru.

Machico


Téměř jedenáctitisícové historické město leží v jihovýchodní části ostrova Madeira, necelých dvacet kilometrů od metropole Funchal a právě zde se vylodili první portugalští mořeplavci. Na turisty čeká kamenitá pláž a možnost sportovního vyžití. Z památek stojí za zmínku pevnost Forte do Amparo a kostel z 15. století. Po koupání můžete strávit příjemné chvíle v restauraci, případně se vydat na procházku městem.

Canico do Baixo


Vesnička ležící na východním pobřeží vděčí za svou prosperitu turistickému ruchu. Nalezneme zde několik velmi kvalitních hotelů, určených náročné klientele. Na mořském břehu jsou vybudovány členité terasy a schůdky, umožňující pohodlný vstup do vody. Výhodou je i blízkost jak hlavního města, vzdáleného zhruba 12 kilometrů, tak letiště, které leží přibližně 8 kilometrů od Canico do Baixo. Až vás zdejší poklidná atmosféra omrzí, vyrazte do Funchalu do víru nočního života.

Porto Santo


Ostrov Porto Santo

Ostrov Porto Santo

Porto Santo leží necelých 50 kilometrů severovýchodně od ostrova Madeira. Mezi oběma ostrovy funguje lodní a letecké spojení. Žije zde asi 4 500 obyvatel, převážně ve městě Vila Baleira. Hlavním turistickým lákadlem ostrova je nesporně devítikilometrová písčitá pláž, další rozptýlení pak poskytne kvalitní golfové hřiště a ctitele historie možná zaujme informace, že se zde se svou budoucí chotí seznámil mořeplavec Kryštof Kolumbus. V jejich domě se nachází malé muzeum.

 
Publikováno: 20.01.2011
Aktualizováno: 18.02.2011
Autor: Jan Brož

Diskuze: Madeira

V diskusi zatím není žádný komentář...

Vaše jméno
Komentář
Přidat komentář
© 2008-2024 TripZone.cz ®, CMC Online s.r.o. Jakékoliv užití textů vč přepisů, užití obrázků a dalšího obsahu je bez předchozího písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Kontakt  Nahlásit Chybu
 
TOPlist